Product description
Meet the Aventon Pace 5 REC, a step-through electric cruiser bike built for comfort, power, and everyday confidence. Designed for riders who want a relaxed way to stay active, Pace 5 REC combines an upright riding position, swept-back handlebars, an adjustable stem, and a wide comfort saddle to reduce strain on your back, wrists, and joints. Whether you’re cruising neighborhood streets, riding paved bike paths, or heading out for casual errands, this comfort cruiser ebike helps every ride feel smooth, stable, and easy to enjoy.
Effortless Power, Total Comfort
The Pace 5 REC is Aventon's comfort-focused cruiser bike, designed to make riding easy, fun, and accessible. A step-through frame combined with swept back handlebars, an adjustable stem, and comfort geo, this bike also features a larger 750W motor and the newest features in the Aventon Smart Bike ecosystem.
Total Comfort
An upright riding position and customizable cockpit pairs perfectly with ergonomic touchpoints for a comfort-focused ride. Ride confident for longer on our most comfortable cruiser.
Low Step-Through Frame
Easy on-and-off for everyone
Comfort Frame Geometry
Ride relaxed, ride confident
Adjustable Stem & Swept-Back Handlebars
Confidence in your cockpit
Comfort Saddle
Support from the bottom up
More Power For Smoother Rides
With more power and extended range, Pace 5 REC's larger motor makes riding feel easier and more approachable.
Upgraded 750W Motor (1440W Peak in Boost Mode)
Regenerative Braking
Recharge as you ride.
Up to 75 Miles of Range
Leave range anxiety in the rear view
Keyless Battery
Bring your battery wherever you go without ever needing a key
Smart Security for Peace of Mind
Featuring real-time tracking, an integrated rear wheel lock, and a built-in alarm, the Pace 5 REC includes the Aventon Smart Security suite to keep your bike safe wherever you are.
4G/GPS Real-Time Tracking
Keep an eye on your ride
Integrated E-Lock
Built in security for built in peace of mind
Apple Watch Connection
Stay connected on your Apple Watch
Passwords & Alarm
Built-In Security for Peace of Mind
Smart Features For Smart Riders
Advanced connectivity and simple personalization together. Enjoy intuitive control, customizable ride assist, and helpful ride data without added complexity.
Sensor Switch
Choose how you ride - pedal assist the way you want it
Cruise Control
Set Your Own Pace
Ride Tune Customization
Personalize your pedal assist
Daytime Running Lights
Stay seen and stay safe!
Customizable Display
See the stats that matter to you
Specifications
| Sizes Available | R 5'0" - 5'9" | L 5'9" - 6'3" |
|---|---|
| Bike Weight | 60.48 lbs |
| Range | Up to 75 miles |
| Top Speed | 28 MPH |
| Weight Capacity | 330 lbs Capacity |
| Motor Mfg | Shengyi |
| Motor Sustained | 750W Sustained |
| Motor Peak | 1188W Peak |
| Torque | 96 Nm Torque |
| Battery Capacity | 20Ah (733Wh) |
| Included Accessories | Kickstand |
| UL Compliant | Yes |
| PAS Sensor | Torque |
| Suspension | None |
| Drivetrain | Shimano Altus RD-M310 8 Speed |
| Brake | Tektro HD-E3120 hydraulic disc |
| UL Certification | UL 2849 / UL 2271 |
| Front Light | Lights Integrated |
| Rear Light | Lights Integrated w/ Turn Signals |
| Waterproof Rating | Bike - IPX5 | Components - IPX6 |
| Security | 4G/GPS, Unusual activity detection, E-lock, Remote Notification, Keyless Battery |
| eBike Class | Class 1/2/3 |
| Tire | 27.5x2.1 33TPI |
Recently Viewed

Aventon
Aventon Pace 5 Rec Step Through Cruiser Ebike
$1,799.00










