Product description
The Level 4 ADV elevates the commuting experience with mid-drive performance and refined control. Powered by Aventon’s Ultro S motor with 100Nm of torque and paired with a Shimano CUES 10-speed drivetrain featuring Aventon’s E-Shifter and Autoshift technology, it delivers a natural pedaling feel and efficient power delivery across varied terrain. The ADV adds lightweight balance, responsive handling, and a premium feel, making it ideal for riders who want performance and sophistication without complexity. For those seeking the next level of connection, comfort, and control, the Level ADV represents the pinnacle of Aventon’s commuter design.
Specifications
| Sizes Available | M 5'3" - 5'10" | L 5'10" - 6'4" | XL 6'4" - 6'7" |
|---|---|
| Bike Weight | 61 lbs |
| Range | Up to 110 miles |
| Top Speed | 28 MPH |
| Weight Capacity | 300 lbs Capacity |
| Motor Mfg | GoBao |
| Motor Sustained | 250W Sustained |
| Motor Peak | 750W Peak |
| Torque | 100 Nm Torque |
| Battery Capacity | 22.2Ah (800Wh) |
| Included Accessories | Fenders, Rear Rack, Kickstand, Suspension Seatpost |
| UL Compliant | Yes |
| PAS Sensor | Torque |
| Suspension | 100mm travel |
| Drivetrain | Shimano Cues 10-Speed |
| Brake | Tektro HD-M3120 2-Piston Hydraulic |
| UL Certification | UL 2849 / UL 2271 |
| Front Light | Lights Integrated |
| Rear Light | Lights Integrated w/ Turn Signals |
| Waterproof Rating | IPX6/IPX7 |
| Security | 4G/GPS, Anti-Theft, Rear Wheel Lock |
| eBike Class | Class 1/2/3 |
| Tire | Kenda K1052, 27.5x2.2" |
Related Products
Recently Viewed

Aventon
Aventon Level 4 ADV Ebike
$2,799.00








