Product description
The Level 4 REC builds on Aventon’s legacy as a trusted, accessible commuter option, pairing a 750W hub motor with up to 75 miles of range for dependable, all-weather transportation. It’s built for riders who value simplicity, confidence, and everyday utility, offering strong acceleration for city streets, comfortable suspension for longer rides, and intuitive connectivity for security and peace of mind. With its combination of power, practicality, and affordability, the Level REC is the perfect balance of comfort and capability for riders who just want a bike that works every time they need it.
Specifications
| Sizes Available | R 4'11" - 5'7" | L 5'7" - 6'1" |
|---|---|
| Bike Weight | 68.5 lbs |
| Range | Up to 75 miles |
| Top Speed | 28 MPH |
| Weight Capacity | 300 lbs Capacity |
| Motor Mfg | Shengyi |
| Motor Sustained | 750W Sustained |
| Motor Peak | 1440W Peak |
| Torque | 80 Nm Torque |
| Battery Capacity | 20Ah (733Wh) |
| Included Accessories | Fenders, Rear Rack, Kickstand, Suspension Seatpost |
| UL Compliant | Yes |
| PAS Sensor | Torque |
| Suspension | 80mm travel |
| Drivetrain | Shimano Altus 8-speed |
| Brake | Tektro HD-E3520 Hydraulic |
| UL Certification | UL 2849 / UL 2271 |
| Front Light | Lights Integrated |
| Rear Light | Lights Integrated w/ Turn Signals |
| Waterproof Rating | IPX5/IPX6 |
| Security | E-Lock Rear Wheel, Alarm, Passcode Protected |
| eBike Class | Class 2/3 |
| Tire | Kenda Kwick Seven-5 Sport 27.5"x2.2" |
Related Products
Recently Viewed

Aventon
Aventon Level 4 REC Step Through Ebike
$1,999.00









